Spedytor to bardzo odpowiedzialny zawód, który wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego charakteru. Może jednak przynosić wiele satysfakcji. Osoba pracująca na tym stanowisku musi gwarantować przeprowadzenie bezpiecznego i terminowego przewozu ładunków, z uwzględnieniem mogących pojawić się kłopotów i niedogodności. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak zostać spedytorem.
Jest wiele szkół, które oferują wykształcenie związane ze spedycją i logistyką. Jednak nie ma jednej słusznej drogi ani recepty na karierę w świecie transportu i spedycji. Spedytor to zawód dla ludzi o szerokich horyzontach, w którym odnajdzie się osoba lubiąca kontakt z ludźmi, potrafiąca pracować pod presją czasu i interesująca się logistyką.
Czym jest spedycja?
Spedycja to jeden z trzech sektorów branży TSL (transport, logistyka, spedycja). Polega na planowaniu przewozów i ich organizowaniu, obejmuje również takie działania jak organizacja rozładunków bądź załadunków. To szerokie pojęcie, które najczęściej klasyfikuje się według zakresu wykonywanych działań. Dzieli się na spedycję właściwą i mieszaną oraz według obszaru działania na:
- spedycję krajową;
- spedycję międzynarodową;
- spedycję własną – wykonywaną wyłącznie w ramach zapotrzebowania własnej firmy;
- spedycje publiczną – czyli wykonywanie zleceń spedycyjnych na rzecz innych przedsiębiorstw.
Na czym polega praca spedytora?
Spedytor kontroluje przebieg zaplanowanego wcześniej transportu z zachowaniem obowiązującego prawa i zasad. Dlatego powinien mieć odpowiednią wiedzę na temat całej organizacji przewozów oraz wszelkich kwestii około spedytorskich, takich jak załadunek, rozładunek, składowanie, pakowanie czy ubezpieczenia. Jego praca w dużej mierze polega na codziennym komunikowaniu się z kierowcami, przewoźnikami, kontrahentami czy współpracownikami, więc można powiedzieć, że spedytor reprezentuje firmę, w której pracuje. Do jego zadań często należy również prowadzenie dokumentacji, rozliczanie zleceń czy podpisywanie umów.
Jak przygotować się do zawodu spedytora?
Aby wykonywać zawód spedytora, warto pomyśleć o solidnym wykształceniu kierunkowym (choć nie jest to warunkiem koniecznym). Szeroka wiedza teoretyczna z pewnością pomoże w odpowiednim odnalezieniu się w świecie spedycji. Branża transportowa należy do jednej z najszybciej rozwijających się, a jeszcze kilka lat temu wystarczyło ukończyć technikum spedycyjne lub liceum transportowe o specjalizacji transport i logistyka, aby zdobyć pracę w tym zawodzie. Obecnie u osób kandydujących na tego typu stanowisku pracodawcy często oczekują wykształcenia wyższego i to nie tylko na takich kierunkach jak logistyka i spedycja, ale również np. ekonomia.
Jakie cechy powinien mieć spedytor?
Potencjalny pracodawca patrzy przede wszystkim na szeroką wiedzę, doświadczenie, posiadane kontakty branżowe, a także kulturę osobistą aplikanta. Wykonywanie zawodu spedytora wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga ogromnej odporności na stres oraz cierpliwości, ponieważ praca z klientem nie jest łatwa i trzeba wiedzieć jak się zachować w przypadku pilnych spraw lub nieporozumień. Bardzo pożądaną umiejętnością jest znajomość języków obcych, bo w branży transportowej kontakty z zagranicznymi kontrahentami nie należą do rzadkości. Nie ma tak naprawdę jednego słusznego przepisu na rozwój w zawodzie spedytora, ale wykonując taki zawód, warto nieustannie się kształcić i zdobywać nowe doświadczenia, aby nadążać za zmianami, jakie zachodzą w branży.
Spedycja w S&M Logistic
W S&M Logistic oferujemy usługi spedycji krajowej i zagranicznej. Dzięki naszym doświadczonym spedytorom pomagamy profesjonalnie zorganizować bezpieczny i szybki przewóz ładunków na dowolnej trasie w każdym europejskim kraju. Do naszych obowiązków podchodzimy z najwyższą starannością, dlatego każdy transport monitorowany jest przez dedykowanego spedytora lub grupę spedytorów, co daje ciągły kontakt z klientem, bieżącą informację o przewożonym ładunku oraz jego stanie. Jeśli masz doświadczenie w zawodzie spedytora lub posiadasz odpowiednią wiedzę i umiejętności, zapraszamy do kontaktu!