Spedycja to pojęcie, które często bywa mylone z transportem. Czasem te terminy są stosowane nawet zamiennie. Dlatego warto wyjaśnić znaczenie jednego i drugiego, aby zrozumieć podstawowe różnice. W telegraficznym skrócie, transport to przewóz ładunków z punktu A do punktu B, zaś spedycja jest obszarem odpowiedzialnym za jego właściwą organizację.
Obecnie, kiedy otaczająca nas rzeczywistość dynamicznie się zmienia, a trwająca pandemia COVID-19 zmusza do wprowadzania nowych obostrzeń, zawód spedytora stał się wyjątkowo trudny. Wymaga sporego doświadczenia, wiedzy, a także umiejętności analitycznych związanych z przewidywaniem tego, co może się wydarzyć w niedalekiej przyszłości.
Organizacja od A do Z
Najważniejszym zadaniem firmy spedycyjnej jest wykonywanie niezbędnych czynności na rzecz zleceniodawcy, które związane są z organizacją transportu. Spedytor powinien zająć się zarówno dopasowaniem najbardziej właściwego środka transportu, jak i fachowym doradztwem w zakresie samego transportu ładunków, kończąc na zorganizowaniu rozładunku towaru.
Spedycję możemy podzielić ze względu na obszary działania i zasięgu obsługiwanych ładunków na krajową i międzynarodową oraz publiczną (gdy przedsiębiorstwo wykonuje usługi zarobkowe na zlecenie innych podmiotów gospodarczych) oraz własną (w której realizowanie spedycji jest we własnym zakresie w stosunku do towarów własnego obrotu handlowego).
Wyróżniamy natomiast dwa jej typy:
- Spedycję gałęziową – która polega na przetransportowaniu ładunku wyłącznie jednym rodzajem środka transportu,
- Spedycję intermodalną – angażującą więcej niż jeden środek transportu z co najmniej dwóch gałęzi (transport drogowy, lotniczy, kolejowy lub morski).
Jak wybrać dobrą firmę spedycyjną?
Szukając odpowiedniego partnera wśród firm zajmujących się spedycją, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:
- doświadczenie – dobrze, kiedy firma spedycyjna ma „w małym palcu” wszystkie sprawy związane z transportem oraz wie, w jaki sposób zorganizować przewóz różnego rodzaju towarów,
- komunikacja – podstawą dobrej i profesjonalnej spedycji jest umiejętność szybkiego i skutecznego reagowania na sytuacje kryzysowe. A do tego potrzebna jest sprawna komunikacja. Dlatego warto wybrać firmę, która gwarantuje całodobowy kontakt ze spedytorem na każdym etapie zlecenia,
- rzetelność – w tej branży nie ma miejsca na „bylejakość”, dlatego lepiej zlecić usługę firmie spedycyjnej, której profesjonalizm potwierdzają odpowiednie certyfikaty,
- kwestie formalne – bardzo ważne kryterium to sprawdzenie, czy firma posiada odpowiednie ubezpieczenie spedycyjne oraz licencje, które uprawniają ją do prowadzenia tego typu działalności.
Spedycja w S&M Logistic
W ofercie naszej firmy znajdują się zarówno usługi spedycji krajowej, jak i zagranicznej. Pomagamy w profesjonalny sposób zorganizować bezpieczny i szybki przewóz wszelkich ładunków, na dowolnej trasie w każdym kraju Europy. Posiadamy wysokie ubezpieczenia: odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego (OCP) oraz odpowiedzialności cywilnej spedytora (OCS). Każdy powierzony nam pod opiekę towar możemy objąć dodatkowym ubezpieczeniem, z zależności od potrzeb klienta (ubezpieczenie cargo).
Dzięki certyfikatowi IFS (międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności) możemy dotrzeć do szerszego grona kontrahentów, gwarantując dbałość o wszystkie szczegóły w przewożonych ładunkach chłodniczych. Stawiamy na wzorową komunikację, dlatego każdy organizowany przez nas transport jest monitorowany przez spedytora lub grupę spedytorów dedykowanych dla wybranego klienta – co zapewnia ciągły kontakt i informację o przewożonym ładunku oraz jego stanie. Zlecenia przyjmujemy drogą mailową, a partnerska współpraca z kompetentnymi podwykonawcami gwarantuje elastyczność i optymalizację proponowanyc